Čaj od žalfije za grlo ima neverovatno mnogo uticaja na čovekov organizam.
Kadulja je poznata kao jedna od najstarijih lekovitih biljaka. Poseduje puno narodnih imena kao što su: beli džiger, goloper, kadilja, kaduja, kaloper, krastatica, pelin, perušina, šalvija i mnogi drugi.
Žalfija je nezaobilazni deo mnogih preparata za ispiranje usta i grla. Čaj od žalfije za grlo i drugi lekovi pravljeni sa ovom biljkom koriste se za jačanje organizma.
Kako izgleda biljka žalfija
Žalfija ( Salvia officinalis ) je višegodišnja, žbunasta biljka veoma lekovitog dejstva. Naraste u proseku 30 – 60 cm u visinu. Ima izrazito jak koren, dok su donji delovi stabljike drvenasti a gornji zeljasti. Cveta plavim ili ljubičastim cvetovima.
Od žalfije se isključivo koristi list. On je najlekovitiji kad biljka počne cvetati a to je u maju mesecu. Tada se on bere, suši i veoma pažljivo čuva. Listovi se suše u hladu, na dobro provetrenim mestima.
List kadulje poseduje vrlo važan lekoviti sastojak a to je eterično ulje. Sva lekovitost i oporost lista ove biljke potiču od tanina.
Spada u medonosne i dobija se veoma kvalitetan med od kadulje.

Dobrobiti po zdravlje čaja od žalfije
Poboljšava pamćenje
Ispitivanja su pokazala da i čak i male količine kadulje dovode do poboljšanja memorije. Možete je unositi u organizam na dva načina: mirisanjem ili konzumiranjem. Dobra je za osobe koje imaju potrebu za povećanom koncentracijom tokom dana.
Odličan antioksidans
Poznato je da su slobodni radikali veoma opasni jer napadaju zdrave ćelije i mogu dovesti do raznih zdravstvenih problema. Antioksidantna jedinjenja iz žalfije, kao što su rozmarinska kiselina, mogu neutralisati slobodne radikale. Na taj način će sprečiti i razne problem mogu nastati sa srcem ,kožom, zglobovima, mišićima. Koristi se i za detoksikaciju organizma.
Jača imuni sistem
Žalfija poseduje antimikrobna svojstva i zbog toga je preporučljivo uzimati je redovno u manjim količinama. Može se koristiti u obliku kreme ili tinkture i tako sprečiti virusne i bakterijske infekcije koje prodiru kroz kožu.
Pomaže kod kožnih oboljenja
Melem od žalfije može se napraviti od mesnatih listova biljke. Takođe, i tinktura ove biljke ima svoja lekovita svojstva i uspešno leči ekceme, akne, psorijazu. Veoma uspešno ovi preparati tretiraju pege, ujednačavaju ten i smiruju razne upale na koži.
Dobar je za zube
Žalfija za desni je odlično sredstvo i pomaže kod oboljenja kao što su paradontopatija. Ova bolest je jedna od najčešćih i dovodi do gubitka zuba kod odraslih osoba. Ova hronična infekcija zahvata zubno meso i koštano tkivo i dovodi do propadanja zuba.
Neguje kožu lica
Zbog eteričnih ulja koja poseduje, kadulja ulazi u sastav mnogih kozmetičkih proizvoda. Uglavnom se koristi za negu masne kože, u kupkama i dezodoransima. Takođe se prave kreme za lečenje kožnih inekcija i herpesa ali i šampona protiv peruti. Može se napraviti i vodeni ekstrakt lista žalfije koji se koristiti kao balzam za kosu.
Kako se priprema čaj od žalfije
Napitak možete pripremiti od suvih ili svežih listova biljke. Postoje dva načina na koja ga možete pripremiti.
Priprema za unutrašnju upotrebu
Stavite 2 dcl vode na vatru i u nju sipajte punu supenu kašiku žalfije. Ostavite neka sve kuva oko 3 minuta. Nemojte posudu pokrivati. Treba da bude otklopljena da bi sve nepoželjne supstance isparile. Sklonite sa vatre i ostavite da se prohladi. Nakon toga procedite i pijte.
Kad koristite čaj od žalfije za spoljašnju upotrebu, kao na primer za ispiranje i dezinfekciju, onda se ne kuva. Dovoljno je da određenu količinu čaja prelijete ključalom vodom, poklopite i ostavite da odstoji oko tridesetak minuta. Nakon toga ga procedite i upotrebljavate nekoliko puta dnevno.
Čaj od žalfije za grlo poseduje jaka antiseptička svojstva i to zahvaljujući eteričnom ulju koje je lako isparivo. Zbog toga se napitak ne kuva kako ne bi došlo do njegovog isparavanja.
Čaj od žalfije za grlo koristite nekoliko puta dnevno. U veću posudu stavite 4 – 5 supenih kašika kadulje. Tu masu prelijte sa litrom proključale vode. Poklopite i ostavite preko noći neka odstoji. Ujutru procedite i koristite po potrebi.
Sirup od kadulje
Za pripremu ovog recepta biće vam potrebni :
- 2 šake cveta kadulje
- 1 kg šećera
- 250 g limunske kiseline
- 1 l vode
Uberite procvetalu žalfiju i ostavite na prozračno mesto da se prosuši. Poskidajte cvetiće sa stabljika pa stavite u dublju posudu i prelijte litrom vode. Ostavite 24 sata da stoji s tim što povremeno promešajte masu.
Nakon toga, procedite smesu. Zatim na litru napitka dodajte kg šećera a zatim i limunsku kiselinu. I ovu smesu ostavite 24 sata i povremeno mešajte dok se šećer ne istopi. Na kraju procedite kroz gazu i sipajte u flaše. Čuvajte ih na tamnom i prohladnom mestu.
Sirup od kadulje pijete razređen sa vodom. Potpuno je prirodan napitak i ne sadrži konzervans. Ukoliko ga ne želite odmah piti možete ga zamrznuti. Vrlo brzo se otapa na sobnoj temperaturi.

Liker od žalfije
Vrlo je jednostavan za pripremu i ima neverovatno prijatan ukus.
Potrebni sastojci :
- 500 g šećera
- 1/2 l vode
- 1 l domaće rakije
- 3 šake ili 150 g svežih cvetova kadulje
- po želji možete dodati 2 kriške limuna ili vanile
Skuvajte sirup od vode i šećera pa ostavite da se prohladi. U tu masu dodajte domaću rakiju.
U veću staklenu teglu stavite očišćene i prosušene cvetove kadulje pa preko njih prelijte masu sa rakijom. Zavrnite čep i ostavite 6 nedelja na Suncu. Povremeno skinite čep i promešajte drvenom varjačom kako bi se bolje masa sjedinila.
Smesu procedite pa sipajte limuna ili vanile. Napitak od žalfije čuvajte na tamnom mestu.
Mere opreza prilikom korišćenja čaja od kadulje
Iako je žalfija izuzetno lekovita biljka, ipak treba biti oprezan prilikom njenog korišćenja. Moguća su neželjena dejstva ukoliko se neprekidno koristi duži vremenski period.
Nuspojave mogu biti u vidu uznemirenosti, mučnine, povraćanja, vrtoglavice. Nije preporučljivo konzumirati čaj od žalfije za grlo za dojilje i trudnice.
U slučaju da bolujete od dijabetesa, nekih bubržnih bolesti ili epilepsije, izbegavajte ovaj napitak.